F1ultra Forum: Formuła 1, GP2 i inne serie na www.f1ultra.pl

Forum fanów Formuły 1 i czytelników F1ultra
Teraz jest 23 paź 2018, o 20:49

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyścigi samochodowe rozgrywane w Polsce? Począwszy od 1922..
PostNapisane: 31 lip 2013, o 17:29 
.
W związku z pracą magisterską szukam informacji o wyścigach samochodowych, jakie rozgrywane były w Polsce. Chodzi mi przede wszystkim o rzeczy stare i starsze. Mam już szereg danych, jest kilka pytań.

I tak udało mi się ustalić:

1922 wyścig w Strudze koło Warszawy, zwycięzcą Liefeld

Ponoć w kolejnych latach rozegrano jakieś wyścigi w okolicach Poznania i Bydgoszczy, ktokolwiek słyszał?
(źródło: http://artelis.pl/artykuly/12885/Histor ... rzed-1940r. )

1927-1931 Wyścigi Tatrzańskie, trasa koło Zakopanego, było to wspominane w jednym ze starszych tematów i na atlasie.
oprócz tego było kilka wyścigów górskich:
Kocierz, 1928
Krzyżowa, 1928, 1929
Ojców, 1930, 1937, 1938, 1939
wyniki znamy, coś jeszcze warto dodać?

a w kwestii stricte wyścigów mamy Wyścig Automobilowy o Nagrodę miasta Lwowa, lata 1930-33, też dokładnie przywoływany i omawiany w zamierzchłych czasach na forum. Znamy trasę, znamy wyniki, wciąż nie do końca zostało tylko potwierdzone, czy Caracciola faktycznie stwierdził, że tor we Lwowie był po Nurburgringu najtrudniejszym w Europie?...

I teraz pytanie, czy powyższa lista jest kompletna? Pomijam rajdy, choć z tego co rozumiem rajd Warszawa-Białowieża-Warszawa w 1921 był pierwszym Rajdem Polski, tylko czy to wtedy działało pod taką nazwą? Plus u Litwina jest informacja, że w '39 Rajd Polski był rozgrywany pod nazwą Grand Prix Polski, prawda to?

Kolejne pytanie o czasy powojenne, ale już stricte wyścigowe. Czy odbywały się jakieś wyścigi drogowe, czy też do czasu powstania toru Poznań i Miedzianej Góry (1977) nic się nie działo? O jakich zawodach/wydarzeniach warto wspomnieć? (przepraszam, nie będę opisywał każdego sezonu Alfy Romeo 156...

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, wiem, że jest tu co najmniej parę osób z wiedzą encyklopedyczną, a może przy okazji dowiemy się czegoś nowego. No i wciąż pozostaje niewiadomą, co było z panem Bychawskim ;)

coming soon.

Tytuł: Re: Wyścigi samochodowe rozgrywane w Polsce? Począwszy od 19
PostNapisane: 1 sie 2013, o 21:11 
.
W Polsce rozgrywano jedną z dorocznych rund czegoś co nazywało się "Puchar Przyjaźni Republik Socjalistycznych" http://www.autosoviet.altervista.org/So ... s-FSCC.htm, wydaje mi się też, że po wojnie były w warszawie takie uliczne wyścigi samochodowe, chyba kiedyś czytałem o tym w książce w empiku.

PostNapisane: 1 sie 2013, o 21:47 
.
No proszę, to nawet polska inicjatywa była. Mały update wcześniejszych informacji to zawody automobilowe w Sopocie w 1907 roku (są nawet zdjęcia!), wyścig na trasie Gdańsk-Elbląg w 1909, kolejne zawody w Sopocie w 1926 i w Gdyni w 1938

Z rzeczy powojennych to od 1955 rozgrywane były Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, na początku po torach ulicznych (Warszawa, Kraków, Giżycko i Lublin), nawet tutaj na forum jest zdjęcie z wyścigu w Warszawie w 1958 roku, z czasem kolejne miasta, potem tory na lotniskach (Częstochowa, Toruń, Kraków, Warszawa i Poznań), wreszcie 1977 i tor Kielce i tor Poznań.

Przy okazji może ktoś wie, do kiedy zawody w Kielcach odbywały się na pełnej pętli razem z drogą krajową? 2008? w 2009 ją remontowali, a teraz poszerzają sam tor.

coming soon.

PostNapisane: 2 sie 2013, o 09:15 
.
Z tego co mi tata opowiadał to w latach 50 (albo 60) były jakieś wyścigi uliczne rozgrywane w Częstochowie.

PostNapisane: 3 sie 2013, o 20:01 
moderator
Ja się na tym nie znam, nigdy jakoś mnie nie interesowało. Ogólnie możesz wierzyć Litwinowi, pierwsza książka jest bardzo porządna. Jakbyś namierzył człowieka znanego tu jako Apacz, to on wie wszystko i jest rozsądny, wbrew czasem stwarzanym pozorom. Mikołaj może mieć namiary, trochę wiedzy też ma. Jakby nie chciał współpracować, powołaj się na mnie. :)
Ogólnie uważaj na partyzanckie opowieści, jak ta, że Caracciola coś tam powiedział, bo to gówno prawda. Jest taki fachowiec, teraz sobie nie przypomnę nazwiska, była tu o nim mowa kiedyś, czasem publikuje w tych miesięcznikach o starych trupach, i on nie odróżnia w ogóle prawdy od swoich przywidzeń. Tomasz Jakiśtam, chyba.
Zdecyduj się, czy piszesz o wszystkich ziemiach, które kiedykolwiek byly w granicach Polski. Jeśli nie, to zapomnij o Elblągu i Sopocie. Jeśli tak, to musisz prześwietlić ładny kawałek Niemiec, a tam się trochę działo. :)
A tu masz teksty źródłowe. Jeśli była jakaś impreza, to o niej napisali. Chyba że masz pecha i akurat nie mają tego numeru. :)
http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckc ... /start.htm

PostNapisane: 3 sie 2013, o 21:29 
.
Wodzu!

Przejrzę teksty źródłowe, zapowiada się długi wieczór. Wiem właśnie, że z tymi opowieściami, to nigdy nic nie wiadomo. To już w temacie Rippera w Auto Unionie była tu dyskusja kiedyś.

A co w tym kawałku Niemiec się działo? Albo przynajmniej gdzie można to znaleźć? Staram się znaleźć jakiś kompromis i z jednej strony zrobić to sensownie, ale też bez jakiegoś ogromnego zagłębiania się w szczegóły, bo to można pół życia spędzić na wyszukiwaniu różnych informacji ;)

Do Apacza już próbuję znaki dymne wysłać, wiem, że on wie wszystko ;)

A, Wodzu, mam nadzieję, że Wodzowi nie będzie przeszkadzało pojawienie się w mojej bibliografii? :)

coming soon.

PostNapisane: 3 sie 2013, o 22:11 
moderator
Z Niemcami daj sobie lepiej spokój. Kupa wyścigów górskich w Sudetach, z Riesengebirge-Rennen na czele (czyli Szklarska Poręba koło Huty Julia - Jakuszyce), a nawet były jakieś na górkach koło Kadinen (Kadyny koło Elbląga). Znam to tylko ze słyszenia, kiedyś czytałem w jakimś Motorsporcie, że Paul Pietsch tam jeździł, nawet był obrazek z białą Alfą Monza, ale nie męcz mnie o szczegóły. Wiem tyle, ile przeczytam, nie jestem zawodowcem przecież. Może zobacz na Atlas F1, jak zmyślnie wpiszesz słowa w wyszukiwarkę, to coś może być, tam sporo kompetentnych Niemców kiedyś widziałem. Najlepiej wpisuj miasta, w wersji słusznie minionej oczywiście.
Pod ręką mam tylko wykaz ważniejszych wyścigów górskich
http://www.kolumbus.fi/leif.snellman/hcw0.htm
to właśnie jeden z tych Niemców sporządził.

Pojawienie w bibliografii zasadniczo mi nie przeszkadza, tylko sobie nie przypominam, żebym coś płodził na temat. Może po wódce? Nie pamiętam. :P

PostNapisane: 3 sie 2013, o 22:27 
.
A to coś z wyścigami górskimi to już znalazłem, na Atlasie zresztą. Widać w tym rękę Niemca, ale nie wpadłem na to, żeby przeszukiwać to pod kątem nazw miast w wersji słusznie minionej.

A co do bibliografii to mam na myśli rzeczy ultrowe, wspaniały tekst o Spa (Najpiękniejsze miejsce na świecie, chociaż trochę straszne) i Ilustrowaną historię pobocza w 99 obrazkach :)

coming soon.

PostNapisane: 3 sie 2013, o 22:56 
moderator
A, to wtedy jo. Myślałem, że się ograniczasz tylko do sprawy polskiej. :)

PostNapisane: 3 sie 2013, o 23:10 
.
Nie nie, spokojnie, staram się podejść do tematu możliwie szeroko. Ze sprawą polską jest ten problem, że ciężko znaleźć różne informacje, sprawy zagraniczne są lepiej opisane i chyba w większości przypadków nie ma wątpliwości i niejasności ;)

coming soon.

PostNapisane: 3 sie 2013, o 23:24 
moderator
To jaki jest tytuł?

PostNapisane: 3 sie 2013, o 23:56 
.
Ogólnie będzie to projekt Centrum Sportów Motorowych. Niemniej poza częścią projektową muszę również przygotować część teoretyczną, która dotyczyć będzie zagadnienia architektury widowiska w tym kontekście. Już w sumie kończę część historyczną, pora zabrać się za analizy :)

coming soon.

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1