F1ultra Forum: Formuła 1, GP2 i inne serie na www.f1ultra.pl

Forum fanów Formuły 1 i czytelników F1ultra
Teraz jest 17 paź 2018, o 16:15

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona   1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: F1 a inne serie
PostNapisane: 20 sie 2012, o 22:54 
moderator
bartez1000 napisał(a):
Ponieważ na obie serię jeździły w montrealu, mogłem łatwo porównać wyniki, które są co najmniej zastanawiające.
Mógłby ktoś je potwierdzić, albo znaleźć błąd, bo wydaje mi się nie możliwe, by przed 1999 to CART było szybsze.

Obejrzałem te obliczenia, ale tego nie mogę rozkminić: masz porównanie dopiero od 2002, więc skąd wnioski, co było przed 1999? Mógłbyś przybliżyć?

PostNapisane: 30 sie 2012, o 18:46 
.
Pomysł był taki: Wiem, o ile procent różniły się czasy okrążeń w Montrealu w 2002 między F1 a CART (5,62%). W 2002 F1 robiło okrążenie teoretycznego toru w 68.4s. CART jest o 5,62% wolniejsze więc robi okr w 71.5s. Wiem, o ile procent zmieniały się czasy CART w poprzednich latach, więc tak tworze teoretyczne poprzednie czasy teoretycznego toru. Oczywiście, gdyby porównywać więcej niż 5 torów to wyniki byłby bardziej miarodajne. No i jeszcze na różnych torach różnica może być inna, bo jedne są szybsze, inne wolniejsze itd., co tworzy pewien (z każdym rokiem większy) błąd.

PostNapisane: 31 sie 2012, o 08:17 
moderator
Wow, ale fajne.
Wylicz mi pls z jaką prędkością F1 pokona kółko na Spa w 2046 roku ;)

PostNapisane: 31 sie 2012, o 21:46 
moderator
Jedno jest pewne, w metodzie jest błąd. :)
Chyba możemy przyjąć, że w takich obliczeniach zawiera się przynajmniej 2% odchylenia, jak w badaniach opinii. To daje 1,5-2 sekundy na okrążeniu, a działa w dwie strony, więc mamy 3-4 sekundy dla jednej serii. Przy porównaniu dwóch to już jest 6-8 sekund na okrążeniu i właściwie więcej nie trzeba filozofować. 8)

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona   1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1