F1ultra Forum: Formuła 1, GP2 i inne serie na www.f1ultra.pl

Forum fanów Formuły 1 i czytelników F1ultra
Teraz jest 21 cze 2018, o 22:33

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Archiwalne nagrania F1
PostNapisane: 5 cze 2011, o 21:19 
.
Siema, mam takie dwa pytania.

1) Od kiedy f1 transmituje się w telewizji? Chodzi mi o relacje na żywo, a nie skrót z wyścigu. Na youtube można znaleźć archiwalne nagrania z 1969 i 1970 z ZDF-u. Czy ta telewizja dalej trzyma je w archiwach? I jak dużo wyścigów transmitowała? W internecie jest kawałek relacji z gp Hiszpanii i Niemiec. Czytałem, że BBC transmitowało tylko gp Wlk Brytanii i gp Monaco aż do 1976, gdy zerwali z tradycją i pokazali gp Japonii. Z drugiej strony podczas końca gp Włoch 1969 słychać komentarz Murraya Walkera, wiec chyba BBC też to transmitowało.

2) Co zawiera mityczne archiwum wideo FOM?

Tytuł: Re: Archiwalne nagrania F1
PostNapisane: 5 cze 2011, o 23:54 
moderator
Na tym się najlepiej zna Twarzer. Znajdź go tu albo u konkurencji i pytaj. Chyba prędzej u konkurencji.

PostNapisane: 6 cze 2011, o 18:23 
.
Na tak postawione pytanie raczej trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Wyścigi F1 w TV były obecne od początku istnienia Mistrzostw Świata. Co więcej, pierwsze wyścigi w telewizji pokazywano już przed II W.Ś. O ile mi wiadomo GP Monaco jest transmitowane od 1950 roku. GP Wielkiej Brytanii można było na żywo w BBC zobaczyć już w 1953 roku (wiem Wodzu, to był wyścig F2). Oczywiście pokazywane były tylko wybrane GP i to tylko europejskie (oraz Indianapolis na terenie USA, ale to tym bardziej nie F1). Z niektórych pozaeuropejskich wyścigów transmisji nie było w ogóle w aż do końca lat 60-tych (bo nie było w tych krajach telewizji - jak np. w RPA).
Problem natomiast jest w tym, co mamy rozumieć pod pojęciem "relacja na żywo, ale nie skrót z wyścigu"? W większości transmisje te były pokazywane na żywo (obraz telewizyjny łatwiej było przesłać, niż zarejestrować :P ), jednak często jedynie we fragmentach. Np. start, parę okrążeń, przerwa, znów parę okrążeń, kolejna przerwa i relacja z zakończenia.

Jeśli chodzi o stan archiwów telewizyjnych, to niestety część przepadła bezpowrotnie, bo np. BBC oraz RAI wyczyściły swoje archiwa i niewiele z nich do dziś pozostało. Niektóre telewizje zachowały jednak wyścigi z lat 60-tych, a nawet 50-tych. Sporo jest np. w archiwach holendersko-belgijskich. Inna sprawa, że nie należy zbyt wiele spodziewać się po takich naprawdę starych perełkach. Np. całe GP Monaco w 1959 roku było realizowane za pomocą jedynie 3 kamer ( :)6 ) zlokalizowanych w porcie. A to bardzo kompaktowy tor. Co więc powiedzieć o takich obiektach jak np. Nurburgring :)5

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to nie tylko BBC pokazywało F1. Również ITV miało w tym swój udział, gdy BBC ponownie zaniechało transmisji na początku lat 70 tych. Dochodziło też do dziwacznych sytuacji, gdy obie stacje pokazywały ten sam wyścig, ale z różnym przekazem :) Tak było np. z cytowanym tu GP Japonii 1976.

Na chwilę obecną można zobaczyć w całości wszystkie wyścigi począwszy od 1981 r. Z lat 1978 - 81 też są wszystkie, choć z niektórych wyścigów pozaeuropejskich dostępne są jedynie ok. godzinne skróty. Wcześniej już bywa różnie.
Oczywiście wiele rzeczy wciąż jeszcze przykrywa kurz na półkach w telewizyjnych archiwach. Mam nadzieję, że kiedyś uda się je wyciągnąć, zanim kolejny "mądry" postanowi zaoszczędzić trochę na kosztach składowania starych taśm i pośle je w niebyt... :)24

PostNapisane: 7 cze 2011, o 21:47 
.
Wielkie dzięki za odpowiedz,

Kilka znalezionych kawałków transmisji na youtube

Gp Niemiec '64 http://www.youtube.com/watch?v=K4HfPNmbIuU
'65 http://www.youtube.com/watch?v=yatmYMpy ... re=related
'66 http://www.youtube.com/watch?v=C0bkjp-F ... re=related
'70 http://www.youtube.com/watch?v=k6-plbifxgM
Gp Hiszpanii 1970 http://www.youtube.com/watch?v=YKC0FNFb7Dcc i część dalej http://www.youtube.com/watch?v=kAI3HQoM3ac
Warwick Farm '68 http://www.youtube.com/watch?v=XoZGi3eA ... ideo_title

PostNapisane: 8 cze 2011, o 20:48 
.
Mam conieco w swych archiwach. Jak wroce z konca swiata to pomysle o wsparciu. Co do skrutow to jest kilka wydan np speed tv wypuscilo pakiecik obejmujacy lata 1900 do 2004 bodajze. Z Przed 1900 tez cos znajdziesz ale skrotem tego bym nie nazwal, raczej pocztowka. Z "pelnych" relacji poszukaj jeszcze 63 Holandia, 63 Australia (poza mistrzostwami), 65 Monako, powiny byc latwe w namierzeniu

PostNapisane: 8 cze 2011, o 22:06 
moderator
1900? :>

PostNapisane: 8 cze 2011, o 23:04 
moderator
Tak, wtedy już istniało życie :)

PostNapisane: 9 cze 2011, o 16:45 
moderator
Hmm wiem tylko nie sądziłem, że istnieją z tego czasu nagrania ;) (żarcik) chodzi mi o nagrania wyścigów, myślałem, że tylko fotki i co najwyżej kilka krótkich "ruchomych obrazów" na kinematograf :D

PostNapisane: 9 cze 2011, o 17:03 
.
Owszem, nagrania sa bardzo szczatkowe. Niemniej nie zniechecilo to tworcow podsumowan spuscízny wyscigowej do skatalagowania takowych :]

PostNapisane: 25 cze 2011, o 02:18 
.
Mhg w dużej mierze wyczerpał temat. Swoją drogą, nie wiedziałem, że udzielasz się na innych forach poza pewną society. :P Mam ostatnio bardzo mało czasu na zaglądanie tam, ale niedługo coś się może uda nowego wrzucić. :D

Jeśli mogę coś dodać:

Na pewno cały sezon 1977 był transmitowany. Jugosławiańska telewizja nadawała wówczas. Rok wcześniej - to już będzie ciężko, TF1 (Francja to najlepsze obecnie źródło nagrań z lat 70-tych) nadawało sporo, austriackie ORF również. Na pewno brakować będzie Niemiec 1976. Wiem, że nagranie istnieje w jakimś archiwum, ale z powodu sporu pomiędzy ekipą filmującą, a niemiecką telewizją, żadne pieniądze w tej chwili nie mogą tego kupić. O dziwo, amerykańskie ABC miało bardzo obszerne transmisje w tamtym sezonie, więc możliwe, iż da się i ten sezon skompletować.

Z tego co wiem, to Monako jest jedynym wyścigiem z lat 50tych, którego wszystkie będące częścią kalendarza mistrzostw były nadawane w TV. Poza 1950 rokiem, pozostałe miały transmisje na żywo z Tele Monte-Carlo. Wyścig z 1950 podobno był retransmitowany. Amerykańskie ABC często było odpowiedzialne za przekaz. Ale mimo wszystko, to całość była nadzorowana przez TMC.

Wielka Brytania - bodajże od 1953 naprzód wszystkie wyścigi. Ostatnio znalazłem króciutkie nagranie z kamer telewizyjnych z 1968 roku w History of Motor Racing 60s, więc zagadka pt. "czy GP Wielkiej Brytanii z 1968 roku było transmitowane przez TV" została wreszcie jednoznacznie rozwiązana.

Holandia - nie mam pojęcia, druga połowa lat 50-tych na pewno.

Belgia - rzekomo od 1956 wszystkie wyścigi. BBC ma w swoich archiwach nagranie z 1966, ale nie daje się tego zdobyć.

Włochy - na pewno już w 1957 - podobnie jak Monako - bardzo mało kamer. W zasadzie tylko na Parabolice, prostej startowej i pierwszym Lesmo. Możliwe, że była też kamera na wyjściu z Ascari. Sytuacja uległa poprawie w 1972, a rok później było jeszcze lepiej.

Niemcy - nie mam pojęcia, dużo mówi się, że pierwszym pokazanym na żywo GP Niemiec było to z 1966. Niemiecka tv zaprzestała transmisji na żywo po śmierci Williamsona. 1968 chyba nie transmitowane z powodu mgły.

Portugalia - od 1959.

Hiszpania - na pewno już to z 1969, ale podobno 2 wcześniejsze też były transmitowane.

Meksyk - GP z 1968 albo 1969 roku było pokazane na żywo(!) przez amerykańską telewizję. Nie jestem tego na 100% pewien, ale jeśli to prawda to na pewno jest w archiwach.

Kanada - prawdopodobnie od 1967 albo 1968.

RPA - Niemal na 100% od 1968 wszystko. Kolor dopiero od 1976. Na pewno istnieją wszystkie nagrania od 1976 począwszy.

Brazylia - od 1972, wszystko.

Argentyna - 1977? Wątpię żeby wcześniej.

USA - nie mam pojęcia. Różnie to z nimi bywało.

Japonia - 1976, wszystko.

Austria - wydaje się, że wszystko od 1970, ale nie mam co do tego 100% pewności.

UWAGA: trzeba pamiętać o kryzysie energetycznym z 1974 roku. Wydaje się, że mógł mieć on znaczący wpływ na transmisje F1 w tamtym roku.

Co do FOM - teoretycznie powinien posiadać jedynie nagrania od 1981 roku naprzód, aczkolwiek kiedyś dość rzetelne źródło, które miało okazję współpracować z FOM stwierdziło, iż znajduje się tam np. nagranie z Monzy 1970.

Moim zdaniem jest realna szansa na skompletowanie wszystkich europejskich rund od 1969 roku począwszy. Co do innych kontynentów - Argentyna będzie najgorsza, poza tym jakoś też powinno dać radę. Oczywiście nie sądzę by wszystkie dało się zdobyć w pełnych wersjach, ale myślę, iż około godzinne skróty są możliwe. Zwłaszcza, że ten-który-zdobywa-większość-nagrań ma podobno ok. 15 "nowych" wyścigów z lat 70tych.

PostNapisane: 26 cze 2011, o 11:20 
.
Kogo ja widzę? Tak się właśnie zastanawiałem, czy twarzer i Ty to ta sama osoba :D

Piękne rozwinięcie tematu. Tak naprawdę, to spora część informacji z mojego postu pochodzi od Ciebie.

Odnośnie jeszcze GP Monaco 1950 i rzekomej retransmisji. Zastanawiam się czy w 1950 roku emisja zarejestrowanego materiału miała sens? Stosowano wtedy system rejestracji polegający na nagrywaniu obrazu wyświetlanego na kineskopie przez standardową kamerę filmową. Taki obraz z taśmy filmowej mógł być ponownie wyświetlony z projektora kinowego i "na żywo" przesłany przy pomocy kamery telewizyjnej do odbiorników TV. Zbyt pokręcone, aby stosować to w codziennej praktyce :-?
Z tego samego powodu zastanawiam się, czy te pierwsze wyścigi były w ogóle rejestrowane przez stacje telewizyjne :)5

PostNapisane: 26 cze 2011, o 16:16 
.
Ciężko powiedzieć, wedle różnych źródeł większość telewizji zaczęła bardziej archiwizować swoje nagrania w okolicach 1955-56 roku, co by się zgadzało z tym, iż TMC ma w archiwum nagranie z Monako 1955, ale nie ma z 1950.

Możliwe, że Monako 1950 po prostu było jednorazowym wybrykiem.

Moją nową koncepcją jest szukanie transmisji radiowych. Bardzo dużo wyścigów miało takową i myślę, że transmisje radiowe z lat 50tych wciąż mogą być do znalezienia.

PostNapisane: 1 paź 2011, o 01:19 
.
Wspaniałe informacje z Włoch: RAI puszcza archiwalne wyścigi z lat 70tych i udostępnia je za darmo (niestety w trochę słabszej jakości i obrazie 16:9 zamiast oryginalnego 4:3) na ich stronie. Można legalnie oglądać, gdyż nie ma ograniczeń regionalnych. Dotychczas można znaleźć tam króciutkie podsumowanie Monzy 1970, 40 minutową relację z Belgii 1978 oraz, uwaga uwaga, pełne nagranie Włoch 1977!

PostNapisane: 1 paź 2011, o 08:42 
.
Możesz podać linkę?

PostNapisane: 1 paź 2011, o 17:17 
.
Włochy77: http://www.rai.tv/dl/RaiTV/programmi/me ... 00f5d.html

PostNapisane: 10 cze 2013, o 09:00 
.
Świetny dokument o F1 - "Dzikie Lata"

http://rapidgator.net/file/aeac0077c66b6e796f6414aba9756f25/for1_dzikie_lata.mp4.html

PostNapisane: 10 cze 2013, o 09:49 
.
Markko, juz o tym filmie bylo. viewtopic.php?f=10&t=10383

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1