F1ultra Forum: Formuła 1, GP2 i inne serie na www.f1ultra.pl

Forum fanów Formuły 1 i czytelników F1ultra
Teraz jest 25 wrz 2018, o 20:56

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pirelli w F1
PostNapisane: 28 lip 2010, o 20:10 
.
Jako, ze trwa przygotowanie do zmiany dostawcy opon do F1 mam pytanie.
Sporo sie mowilo/mowi o wejsciu firmy Pirelli ale chyba jest jakis klopot, nie wiem dokladnie.
Wiecie o co chodzi i z czym jest problem? Bo jakos wydawalo mi sie, ze jest natury technicznej (ale nie wiem dokladnie o co chodzi) a nie finansowej....

Tytuł: Re: Pirelli w F1
PostNapisane: 28 lip 2010, o 20:17 
.
Nie wiem nic o żadnych problemach.

PostNapisane: 28 lip 2010, o 20:25 
.
Nietety nie ogladalem w nalezytym skupieniu ostatnich dwoch GP. Ale na BBC cos na ten temat mowili... ze cos z tym Pirelli nie halo... ale moj 14sto miesięczny syn miał w tym czasie inne plany niz ogladanie F1 wiec nie zlapalem całości wypowiedzi...

Ostatnio edytowano 28 lip 2010, o 22:04 przez warlock752, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 28 lip 2010, o 20:42 
.
Masz 14-stu synow???

PostNapisane: 28 lip 2010, o 21:50 
moderator
Hehe dokładnie o tym samym pomyślałem, hehe a miało być o gumach ;)
No dobra a co sadzicie o 18 calowych felgach, a zwłaszcza o planowanym przechodzeniu na nie przez 15? To nie lepiej ustalićjuz teraz że za dwa lata na 18 prZechodzimy i już, nie inżynierowie się głowią, a nie generować dodatkowe koszta na 15?
Jakoś jestem dobrej myśli jeśli chodzi o Pirelli, stęskniłem się za ich logo na oponach.

PostNapisane: 28 lip 2010, o 22:17 
moderator
Sądzimy, że takie felgi bardzo głupio wyglądają, ale przyzwyczajaliśmy się już do głupszych widoków. :)

PostNapisane: 29 lip 2010, o 09:16 
.
Ja jednak milo wspominam czasy wielu roznych dostawcow opon w F1. Im bardziej sie auta od siebie roznia tym ciekawiej. Gdyby tylko FIA byla faktycznie wstanie wyegzekwowac jednen budzet dla wszystkich a w ramach tego da duza/pelna swobode mysle, ze seria zrobilaby sie bardzo/bardziej ciekawa.

PostNapisane: 29 lip 2010, o 17:31 
.
Nie zrozum mnie źle (czyt. nie bierz tego do siebie), ale czasy wojen oponiarskich minęły i nie wrócą, bo obecnie ani potentaci oponiarscy i władze każdej poważnej serii nie są zainteresowane reliktem wcześniejszych dekad.
Obecnie technologia rozwoju i wyrobu gum poszła tak mocno do przodu, iż rywalizacja kilku producentów w bardzo dużym stopniu wypaczałaby wyniki i druzgotała budżety zespołów (to tak naprawdę to one musiałyby udźwignąć główny koszt rywalizacji i m.in dlatego FOTA jak mało kiedy była solidarna w żądaniu pozostania przy oponach kontrolnych na najbliższe lata), bo nic w sportach motorowych nie gra tak ważnej roli jak te punkciki styku pojazdu z nawierzchnią.

Przyjaciel z Goodyear kiedyś jasno dał mi do zrozumienia, iż to za droga zabawa dla producentów opon (wymagająca używania coraz bardziej egzotycznych i coraz bardziej skomplikowanych technologiczne procesów rozwoju i wytwarzania) i ci sami de facto podzielili rynek w Stanach na dane mistrzostwa. Dziś wojna oponiarska ograniczałaby się do tego, iz na tych samych gumach umieszczano by różne loga kilku koncernów, ale wtedy zabawa przypomina loterie...

PostNapisane: 29 lip 2010, o 20:25 
.
Zgadzam sie w 100%, dlatego tez napisalem, ze milo wspominam stare czasy.
Sadze, ze faktycznie tyko czapa budzetowa (o ile wogole jest egzekwowalna) ma szanse wyrownac rywalizacje i zwrocic ja na bardziej ekscytujace tory niz 0.1s wiecej uzyskana po miesiacu badan w tunelu.
Auta musza sie roznic miedzy saba bardziej niz dzis ale w taki sposob by nie wygrywaly tylko 3 najbogatsze zespoly (przynajmniej nie zawsze).

Z drugiej strony ujednolicenie opon (przy zalozeniu roznic konstrukcyjnych w samych autach) nie jest zle - wtedy przyczeponsc mechniczna dla wszystkich jest prawie identyczna.

Moze za to byloby ciekawiej gdyby:

zespoly dostawaly (albo zamawialy wg. wslanego uznania) gumy na kazde GP. "Prime tires" roznia sie jednak od siebie pomiedzy GP.
To kiedy i jakie gumy zostana uzyte, na ile okrazen, w ktorym GP zalezaloby tylko od zespolow. Wtedy nawet bardzo szybkie auto z blednie dobranymi oponami mialoby klopoty.

Wioadomo, ile kazdy zespol ma gum do wykorzystania na sezon ale to czy dane zestawy beda uzyte w tym czy innym GP byloby decyzja indywidualna.
Zastanawiam sie tez nad obowiazkiem zmiany opon....
Mam wolne auto, ale dobrego kierowce i moge zrobic GP na jednym zestawie... a np. szybki bolid z agresywnym kierowca musi je zmieniac 2-3 razy. Dalczego (skoro ograniczac chce sie koszty) karac tego kto gumy szanuje... nie zjezdzajac ma szanse na punkty. Zjezdzajac jak wszyscy jest duublowany...

Patrz chocby przyklad Subera z przed dwoch GP.

PostNapisane: 4 sie 2010, o 21:07 
.
Ja chciałbym zobaczyć wyścigi z zespołami używającymi opon Pirelli wytrzymującymi maksymalnie np. 80-100 km. Doprowadziłoby to do konieczności zjazdów po nowe opony po 2-3 razy w jednym wyścigu, co byłoby chyba ciekawszą opcją niż tak jak widzimy w tym sezonie jeden zjazd.

PostNapisane: 4 sie 2010, o 22:53 
.
To zależy co kto lubi: walkę na torze czy w boksach.

PostNapisane: 5 sie 2010, o 01:42 
.
Przed rozpoczęciem sezonu myślałem, że rzadkie wizyty w boksach przełożą się na ciekawszą walkę na torze, ale jakoś tego nie widać. Można wziąć przykład z GP Kanady 2010, nadmiernie zużywające się ogumienie uatrakcyjniło wyścig poprzez częstsze zjazdy bolidów na pit stop oraz zwiększyło ilość walki na torze. Sam nie lubię walki w boksach, wolę tą na torze koło w koło, ale mając tak trwałe ogumienie wydaje mi się, że atrakcyjne widowisko nie jest możliwe w każdym wyścigu. Po prostu znowu chciałbym zobaczyć działanie i znaczenie innych czynników.

PostNapisane: 5 sie 2010, o 07:34 
moderator
W Kanadzie zawsze jest pełno akcji, a dzięki oponom to już w ogóle było szaleństwo.
Czy przypadkiem BE gdzieś się nie wypowiadał, że chce opon o krótkiej żywotności?
Jeśli nie widzisz w tym roku akcji na torze, to polecam dobrego okulistę ;)

PostNapisane: 5 sie 2010, o 09:05 
.
Dokładnie tak jak napisał Sansei w ostatnim zdaniu ;)

PostNapisane: 5 sie 2010, o 18:04 
.
turne napisał(a):
Przed rozpoczęciem sezonu myślałem, że rzadkie wizyty w boksach przełożą się na ciekawszą walkę na torze, ale jakoś tego nie widać.

Fakt, źle się wyraziłem. Nie sądzę, że jest mało walki na torze i że wyścigi nie są atrakcyjne. Po prostu chodzi mi o to, że takie opony mogłyby jeszcze bardziej wpłynąć na widowisko. Co do wyścigów to z roku na rok są coraz ciekawsze i wydaje mi się, że w przyszłym sezonie będzie jeszcze lepiej.

BE rzeczywiście wspominał o takich oponach.

PostNapisane: 5 sie 2010, o 20:50 
.
@turne
Ale im więcej wizyt w boksach, tym więcej kombinowania jak kogoś wyprzedzić wszędzie, tylko nie na torze. Właśnie dlatego zakaz tankowania jest tak dobry, bo jest o wiele mniejsze pole do popisu do "wyprzedzania" strategią (wszyscy mają tyle samo paliwa na starcie a postoje są krótkie). Dlatego też im mniej zmian opon, tym jeszcze mniejsza nadzieja strategów na wyprzedzenie podczas pitu a tym samym zachęta do walki na torze ;)

PostNapisane: 5 sie 2010, o 22:05 
.
Cała sztuka polega na tym, by w tym samym momencie na torze byli ci, którzy mają nowe opony, jak i ci ze starymi. Bo wtedy jest właśnie szansa na wyprzedzanie.

Problem pojawia się, gdy wszyscy oglądają się na innych i powtarzają manewry konkurentów by zminimalizować straty. A tak będzie zawsze przy pojedynczym postoju dla wszystkich.

Im wiecej zmian opon tym większa szansa na zamieszanie, a w konsekwencji także więcej walki na torze. Marzeniem (niestety obecnie nie realnym) jest likwidacja ograniczenia prędkości na pit lane. To także zachęciło by do częstszych wizyt na zmianę opon.

PostNapisane: 5 sie 2010, o 22:29 
moderator
Hmm może tu zmiksować nie tak dawny pomysł BE ze "skrótami" i zrobić tak zjazdy do boksów, by nie tracić czasu na postój.... hmm wiem sporo by było przebudów, ale już pomysły o przebudowach torów były, może właśnie takie....

PostNapisane: 5 sie 2010, o 23:27 
.
warlock752 napisał(a):
Jako, ze trwa przygotowanie do zmiany dostawcy opon do F1 mam pytanie.
Sporo sie mowilo/mowi o wejsciu firmy Pirelli ale chyba jest jakis klopot, nie wiem dokladnie.
Wiecie o co chodzi i z czym jest problem? Bo jakos wydawalo mi sie, ze jest natury technicznej (ale nie wiem dokladnie o co chodzi) a nie finansowej....
Jesli natury technicznej, to moze baza w Turcji :D ? A tak powaznie, to wlasnie o finanse sie rozchodzi

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Specem nie jestem, lecz po tabelkach wyraznie widac, jak od polowy 2009 slupki ida w gore. Rok wczesniej dostali mocno po pupie. Na szczescie Ich fuzyjne konszachty pozwolily im,
na inwestycyjne ruchy. Podstawa to Brazylia, tam karczujac wstretna roslinnosc opracowali jedne z wydajnieszych materialow na oponiarskim rynku.
Tegoroczne zyski juz podwoily wartosci z roku ubieglego. Marne 21.4% wskoczyli na 59% co dalo im 217.3 milioniow euro czystego zysku, a to dopiero polowa kosztorysu, prognozy szacuja kolejne +15% na koniec roku.

Pirelli w minionych latach wprowadzilo nowe strategie rozwojowe (jak mniemam ich kolo ratunkowe, ktore to od 70ch czeka by je uzyc :p) i postawila na rozwoj techno-ekologicno-ekonomiczny, jednoczenie rozstawiajac swe strategiczne punkty, na terenach obfitujacy w sprzet ciezki. Na starcie roku ubieglego zaciagneli 100 milonowa pozyczke, za ktora postawili baze w Rumunii, ich Wschodnia Brame. Ukladaja sie z Rosja, Chinami, kolejne 100 baniek wpakowali w Brazylie, gdzie powstaje Dolina Ciezkich Opon Terenowych, a te.kosztami produkcji i ich utylizacji niszcza wszystko i wszyskich, poczawszy od rolnictwa, po przez transport, na budowlance konczac. W USA zostalo biuro w NY, i to im stka.

Cytuj:
Wiecie o co chodzi i z czym jest problem?

Moze chodzi o nowe regulacje w WRC, zwiazane z "eko-oszczednoscia" czyli zamrazaniem rozwoju i powrotem oponiarskich wojen?
Tym razem Wojen pod pelna kontrola FIA . powolujac sie na dazenie do 15 - 20 procentowej redukcji globalnej ilości opon, dostawy musza przedstawic swe komplety we wrzesniu b.r . po 2 tygodniach od momentu prezentacji zostana opublikowane listy z dostawcami. Od tego momentu bez wyraznezj zgody FIA, dostawca jedyne co moze z nimi zrobic to je rozwozic, umyc i napompowac, i tak do konca trwajacego sezonu, Tym samym konkurencja nie zwiazana umowami z wlodarzami serii ma uproszczona droge, Najciekawsze jet to, ze Pirelli mimo pretensji, i niezrozumienia, ostatecznie stwierdza, ze to czesc wiekszego planu, ktory ma odbudaowac ten sport. Ich zdaniem Fabryczne Zespoly Oponiarskie bylyby dobrym rozwiazaniem w zaistnialej sytuacji.

Wkraczajac do F1 i GP2 na tych samych gumach, obstawiajac Superbike i z telemetria trzylecia w WRC nie powinni narzekac, lecz boja sie stracic, jak kazdy.

PostNapisane: 10 sie 2010, o 14:02 
.
Cos jednak na rzeczy jest :-)
http://www.f1ultra.pl/index.php/wiadomo ... padac.html

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1