F1ultra Forum: Formuła 1, GP2 i inne serie na www.f1ultra.pl

Forum fanów Formuły 1 i czytelników F1ultra
Teraz jest 18 sty 2018, o 12:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nostalgia....
PostNapisane: 5 sie 2009, o 01:37 
.
Gordon Kirby o Indycar racing - teraz i kiedyś
Gorąco polecam, jak większość artykułów tego pana, który w artykule powyżej wraz z Gugelminem i De Ferranem z goryczą, nostalgią i dumą wspominają najlepszy racing jaki kiedykolwiek mieliśmy.

W zasadzie nic odkrywczego dla będących w temacie, a jednak nadal coś w sercu kłuje. Ot, może to z powodu cel całej atmosfery po Ponoco, może z innego.

Cytuj:
"The faster the car, the more challenging it is to a driver, essentially because you have less time to perform the same maneuvers. That's really the bottom line. Whether the speed comes from the cornering speed or from having more power, the more challenging it is for the driver...

I always thought that what defined an Indy car was this slightly insane combination. It's not for everyone. Not quite everyone can get ahold of it. I think when fifty percent of the people think this is a bit crazy, that is an Indy car. Then you are getting close to the right mix for an Indy car. That was one of the key differentiations in my mind between a Formula 1 car and an Indy car. To me, an Indy car was always a slightly insane car to drive.

I remember hearing stories about the Formula 1 drivers who came and tested Indy cars and said, 'I can't do this. This is too much for me.'

And that's what you want. You need to get to the point where it's not for everyone. The public that's watching Indy car racing needs to realize that they're watching a select few drivers that not only are able, but are also willing to drive these cars.

W zasadzie te słowa można odnieść w pewnym kontekście do F1 8) Zapraszam - jak ktoś ma w tej sprawie coś do wyrzucenia z siebie - proszę bardzo.

PS: Vassago - może ktoś na ultrze poświęciłby te 0,5 godz na zrobienie tłumaczenia i walnięcia tego na główną stronę? Ja niestety - czasu specjalnie nie mam..

Tytuł: Re: Nostalgia....
PostNapisane: 5 sie 2009, o 23:35 
.
Ja tez nie mam, i wiem, ze raczej niewielu by to zainteresowalo. Ja wpadlem na blog Kirby'ego, gdy kumpel podeslal mi link do 10-10s z tematem o nowym przedsiewzieciu Hondy w USA, mianowicie stworzeniu czegos na wzor FFord, ale z silnikiem Hondy. Niezly blog, a nazwiska tego Pana przedstawiac nie trzeba.

I teraz, On ma racje, 10 lat temu mielismy trzy rownorzednie wazne serie wyscigowe, Winston Cup, F1 i CART-pod roznymi nazwami. Komus nie udawalo sie w F1 szedl do CART, niektorzy przechodzili z CART/IndyCar do NASCAR. Zwykle jednak to byly uznane nazwiska, we wszystkich trzech seriach. Co mamy dzisiaj? Ano mamy kilku uznanych graczy w IndyCar, ale wiekszosc to pay-driverzy, niektorzy z nich maja i kase i klase, ale zdarzaja sie ludzie z kasa, bez skilla, zdarzaja sie coraz czesciej niestety.

Ja mysle, ze nadchodzi ten czas, gdy IndyCar wyjdzie na prosta. W nadchodzacych dwu sezonach w F1 moze zabraknac miejsca dla Piqueta, Maldonado ma kase od PDVSA, i byc moze koncern wybierze dla Niego amerykanska droge, podobnie jak zrobil to z Viso, jest "biedny" Di Grassi, kto wie, moze i Senna, moze, choc w to watpie Perez?! Nadchodzace sezony moga byc ciekawe, ale ICS musi zaczac walczyc o dobrych zawodnikow i kase.

PostNapisane: 6 sie 2009, o 10:18 
.
Dziękuje, nie znalem, już pochłaniam :)2 Wyboldowany tekst powala :)2

PostNapisane: 8 sie 2009, o 00:43 
.
Fajny tekst... aż się łezka w oku kręci. Trudno się z Panem Kirbym nie zgodzić, CART sprzed nieco ponad dekady była piękną serią. Zresztą problem tyczy się wielu seriali wyścigowych, nie tylko amerykańskich open wheel. Mam wrażenie, w ostatnich latach cały motorsport ma się gorzej , wystarczy spojrzeć na BTCC, DTM czy choćby Formułę Nippon. Te i inne serie są jedynie bladym odbiciem tego, czym były w połowie lat 90-tych. Wracając jednak do tematu pozostaje mieć nadzieję, że planowane zmiany tchną w IndyCar Series blask starej, dobrej CART.

PostNapisane: 8 sie 2009, o 07:47 
redaktor/moderator F1ultra
TobaccoBoy napisał(a):
Vassago - może ktoś na ultrze poświęciłby te 0,5 godz na zrobienie tłumaczenia i walnięcia tego na główną stronę? Ja niestety - czasu specjalnie nie mam..

http://www.f1ultra.pl/index.php/wiadomo ... dycar.html :)4

PostNapisane: 8 sie 2009, o 09:48 
.
Obrazek piwo:) :)2
http://szykana.wordpress.com/2009/08/08 ... o-indycar/

Dziekuje :)2

Panowie, dręczy mię pewno pytanko z przeszłości
Zacznę od tego , ze gdy w latach 90 oglądałem CART, nie rozumiałem dlaczego Kowboje maja dwie serie, jako młokos nie wnikałem w sprawy pieniędzy, lecz właśnie w wygląd, moc i ich dźwięk. Bolidy Cart mi się bardziej podobały, myślałem, dlaczego bolidy F1 nie mogą tak wyglądać , te są przecież cudowne. Wtedy tez ktoś mnie poinformował, o różnicach w prześwicie tych aut. Bolidy Indy kojarzyłem z potężnymi rakietami, a CART mieniły mi sie jako futurystyczne pociski, które na najszybszych torach osiągały zawrotna prędkość, o których wspomina Kirby.
Czy ktoś z Was mógłby mi wskazać miejsce, gdzie o tym mogę poczytać ? ...poczytać o tych technicznych różnicach. Bo pamiętam jedna rzecz, te róznice w prześwitach, ..miedzy kolami, jak i podłoga a torem. Możliwe, ze coś przekręcam.. Ktoś z Was, w dwóch słowach( wiem, ze to prawie nie wykonalne) przybliży te różnice ?

http://www.youtube.com/watch?v=DF8GTL0_rMA

A to pamiętam, jakby to było wczoraj http://www.youtube.com/watch?v=ywsB65YfLOQ ;]

PostNapisane: 8 sie 2009, o 12:07 
moderator
Corkscrew, uwielbiam ten zakręt :)2

PostNapisane: 8 sie 2009, o 13:11 
2 ostrzeżenie
2 ostrzeżenie
sorry, ale ten w czerwony nie powinien oddac pozycji?

PostNapisane: 8 sie 2009, o 15:20 
.
Lutbar napisał(a):
A to pamiętam, jakby to było wczoraj http://www.youtube.com/watch?v=ywsB65YfLOQ ;]

Klasyka… w CART nie było miejsca dla mięczaków, tam zawsze grało się na granicy faulu. Kierowcy nie bali się podejmować ryzyka i jeśli tylko nadarzała się okazja do ataku na rywala, korzystali z niej. Stąd brały się liczne dyskusyjne sytuacje (jak ta z Zanardim i Hertą), jednak właśnie to jest w moim odczuciu esencją wyścigów. W F1 każdy bardziej śmiały manewr wyprzedzania kończy się karą dla zawodnika. Sędziowie najwyraźniej zapomnieli, że wyścigi są sportem kontaktowym i „racing incidents” podczas wyprzedzania są jego nieodłączną częścią. Niestety CART miała też swoja czarną stronę, w ciągu pięciu lat (1996-2001) trzech kierowców straciło życie a jeden został kaleką, przerażająca statystyka jak na dzisiejsze standardy.

Dla mnie jednym z bardziej pamiętnych momentów z historii serii było Detroit ’97:
http://www.youtube.com/watch?v=8rcSoA-3 ... re=related

Zawsze będę też pamiętał to słynne zdjęcie.

.

PostNapisane: 8 sie 2009, o 15:49 
.
jednak właśnie to jest w moim odczuciu esencją wyścigów.

Bez słów, :)2

Przypomniałeś mi coś http://www.youtube.com/watch?v=qFvTPQcHIAo

..a filmik pożyczam :wink:

edit:
Mam prośbę, wklejcie tu swoje sentymentalne, wyścigowe wspomnienia tej serii, będę pielęgnował jak własne !

Dziesiątką najlepszych widowisk auto motosportu, według wired.com
http://www.wired.com/autopia/2009/07/mo ... ts-events/

PostNapisane: 10 sie 2009, o 08:34 
.
patgaw napisał(a):
sorry, ale ten w czerwony nie powinien oddac pozycji?

ten w czerwonym to Alex Zanardi w bolidzie Chipa i nie nie powinien oddać bo zakrętu na którym zaatakował nie ściął więc nie odniósł korzyści...IMO świetny pass i to na zakręcie który zbierał śmiertelne żniwo.

co do wspominek to jednym z ostatnich było dla mnie Denver 2006 - cały wyścig był niesamowity, ale akcja (w kontekscie tego że AJ walczył z Bourdaisem o mistrzostwo, a Tracy był "na świeczniku" po bijatyce z Taglianim) na ostatnim zakręcie wymiata...Paul mając problemy z zawieszeniem i hamulcami, kontratakuje SeaBassa na ostatnim nawrocie i ... (to była walka o P2, wygrał AJ)

http://www.youtube.com/watch?v=JUZCouSpU2g

classic american racing....

Ostatnio edytowano 12 sie 2009, o 07:33 przez im9ulse, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 10 sie 2009, o 10:58 
.
ten w czerwonym to Alex Zanardi w bolidzie Chipa
Autoterminator w Batmotransformerze :wink:

Szacun dla obu panów :)_
Filmik dopisuje do listy :)2

PostNapisane: 10 sie 2009, o 17:43 
.
im9ulse napisał(a):
Tracy był "na śieczniku" po bijatyce z Taglianim) na ostatnim zakręcie wymiata...Paul mając problemy z zawieszeniem i hamulcami, kontratakuje SeaBassa na ostatnim nawrocie i ... (to była walka o P2, wygrał AJ)

http://www.youtube.com/watch?v=JUZCouSpU2g

classic american racing....

Atak w stylu wczesnego Sato :lol: Stary dobry Paul 8)

PostNapisane: 10 sie 2009, o 23:13 
A może wczesny Tracy :wink: Wrzuciłem urywek z GP Detroit 1992 na Belle Isle, rywalizacja Kanadyjczyka z Michaelem Andrettim dopiero się zaczynała :P Takich numerów już się teraz nie ogląda :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=VbBMEcCDktE

PostNapisane: 12 sie 2009, o 07:29 
.
to było piękne, że oni nawet na torach ulicznych cisnęli na maxa - w F1 procesja, w CARTach nawet na takich torach jak Vancouver, Denver czy właśnie Detroit była walka

PostNapisane: 12 sie 2009, o 09:20 
.
im9ulse napisał(a):
http://www.youtube.com/watch?v=JUZCouSpU2gclassic american racing....

Nie mogę odnaleźć całego wyścigu, proszę o wsparcie

Ale znalazłem coś innego :)
http://www.youtube.com/watch?v=25bHlzCbLuA

PostNapisane: 3 lis 2009, o 19:54 
Penske PC7 z 1979 roku (Bobby Unser) :)22

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: 4 lis 2009, o 09:49 
.
Nie żebym był złośliwy, ale to już 10 lat od czasu TEGO wypadku :roll:

Link do artykułu Cavina w Indy Star dla ciekawskich....

PostNapisane: 25 lis 2009, o 18:44 
.
Dla lubatha i spółki - macie tu video z kanału tego młodego człowieka - który przypadkiem jest moim bratankiem. Wejdzie (obiecałem młodemu przyciągnąć kilku chętnych) - młody złapał bakcyla i się stara - po co płoszyć młody narybek.

LINK

PS: Ostatnio widziałem na drugim końcu miasta odrestaurowanego Swifta, bodaj Fittipaldiego. Aż mi łezka w oku się zakręciła.

Ostatnio edytowano 17 mar 2010, o 02:34 przez TobaccoBoy, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 25 lis 2009, o 19:05 
.
Lata 90te to CART, i to wlasnie ta epoke pamietam najlepiej, komentarz wrecz magicznie nastraja( jestem zwyklym wschodnim europejczykiem, Indy zaczalem ogladac dzieki Eurosport), dzieki za link :)2

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1