F1ultra Forum: Formuła 1, GP2 i inne serie na www.f1ultra.pl

Forum fanów Formuły 1 i czytelników F1ultra
Teraz jest 15 gru 2018, o 18:29

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Obserwacje astronomiczne
PostNapisane: 18 paź 2012, o 20:35 
.
Ciekaw jestem czy mamy na naszym forum kogoś, kto ma w domu teleskop i bawi się w obserwacje?

Ja zachorowałem na to będąc na bezrobotnym (wiadomo, nudy ;) ) i obecnie posiadam taki sobie teleskopik dla początkujących, a konkretnie Sky Watchera BKP15075 (newtonowski) na montażu paralaktycznym EQ3-2 wraz z kilkoma dodatkami.

Za wiele nie obserwowałem, cały czas dużo muszę się nauczyć, ale udało mi się pogapić oczywiście na Księżyc, potem Wenus, Jowisza wraz z księżycami galileuszowymi a jakiś czas temu, jako, że Orion powoli wyłazi popatrzyłem chwilę na M42 - Wielką Mgławicę w Orionie :) Teraz najbardziej niecierpliwie wypatruję Saturna, ale niestety nie jest to okres na najpiękniejszą planetę naszego układu...

Hobby fajne, niestety drogie, w miarę przyzwoite elementy wyposażenia kosztują kilka stówek.

Marzy mi się jeszcze przygoda z astrofotografią, ale to już kupa kasy, bo w pierwszej kolejności mam do wywalenia montaż i zakup co najmniej HEQ5 za bodaj około 3k. Tubka, którą posiadam jest z tego co czytałem całkiem wdzięczna do nauki robienia zdjęć, jako, że jest dość światłosilna (f/5).

Tytuł: Re: Obserwacje astronomiczne
PostNapisane: 18 paź 2012, o 20:43 
moderator
Zazdroszczę, piękna sprawa.... niestety nie mam kasy na sprzęt, pozostaje oko, kiedyś lornetka, luneta, kamera (póki nie padła to nawet nieźle dawała Księżyc + TV jako ekran)...
Zawsze można obserwować jeszcze Marsa "oczami" Curiosity ;)

PostNapisane: 19 paź 2012, o 08:39 
moderator
Też kiedyś o tym myślałem, i w sumie nie wiem czemu nie zrealizowałem.
Muszę do tego wrócić, dzięki Tomzik za przypomnienie ;)

Co do Curiosity to śledzę na FB ;)
Polecam fanpage:

https://www.facebook.com/MarsCuriosity?fref=ts

PostNapisane: 19 paź 2012, o 13:21 
.
Zawsze mnie to ciągnęło i ciągnie :) Nawet studiowałem równolegle astronomię na UW wraz z elektroniką na PW na pierwszym roku- niestety / stety pragmatyzm zwyciężył.
No i mieszkając w centrum Warszawy, niestety jest zbyt jasno na balkonowe obserwacje :(

PostNapisane: 19 paź 2012, o 14:25 
moderator
A pro po, moja lama mater czy jak tam to zwą .... właśnie odbywa się festiwal nauki i "astronomicznie" jutro ma być ciekawie.... ciekawe czy uda mi się na coś jutro wyrwać, może na te obserwacje z tarasu ;)

http://www.festiwal.uph.edu.pl/images/P ... _09_19.pdf

PostNapisane: 22 paź 2012, o 20:46 
.
Tomzik!!!
Dzięki za przypomnienie, u mnie na strychu stoi Bresser Messier NT150/1200
Wyciąg okularowy - 2'' z redukcją na 1,25''
Okulary Plossla: 10mm, 15mm i 25mm (1,25'')
Soczewka Barlowa 2x (1,25'')
Lunetka celownicza 8x50 z podświetlanym krzyżem - chyba nie podświetla bo bateryjka nie jest wieczna
Lunetka biegunowa z podświetlanym krzyżem - j.w.
Montaż paralaktyczny EQ-5

Niestety brak czasu (w nocy) i coraz bardziej zanieczyszczone niebo nie zachęcają.

Nawiasem mówiąc coraz częściej myślę, żeby się go pozbyć... może trafi się entuzjasta z większym zapałem.

PostNapisane: 22 paź 2012, o 20:54 
moderator
Zapomniałem napisać... byliśmy na obserwacjach, choć było ciut mgliście, to oczywiście Księżyc z pięknym terminatorem, "wieszak" hmm i jeszcze jakieś tam popatrzyliśmy.
Leszek jak mogłeś zapomnieć, że masz takie uzbrojenie?!

PostNapisane: 23 paź 2012, o 08:35 
.
Uzbrojenie to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć strzelać...

PostNapisane: 23 paź 2012, o 14:30 
moderator
Racja ;) Czasem mozna zrobic więcej krzywdy patykiem jak siewie jak, niż kałachem ;)

PostNapisane: 23 paź 2012, o 20:22 
.
Leszek napisał(a):
Nawiasem mówiąc coraz częściej myślę, żeby się go pozbyć... może trafi się entuzjasta z większym zapałem.

Gdybyś chciał się pozbyć montażu to daj znać, może wytarguję dobrą cenę ;)

Jęsli dobrze myślę, to skoro masz Bressera to Twój montaż powinien zwać się MON1, MON2 lub EXOS2 (co byłoby najlepsze) ;) Na HEQ5 lub wyżej stać mnie nie będzie, ale na używane EQ5 być może (jak dobrze spiję przedtem małżonkę hehe).

Mój wypas to kitowe okulary 25 i 10mm plus kitowy Barlow x2.

Do tego napęd w osi RA, lunetka biegunowa, zestawik do czyszczenia optyki (pędzelek, szmatka i płyn), 3 filtry (IR, księżycowy i planetarny żółty), dokupiony Barlow x5 GSO, dodatkowe okulary Plossla 6 i 5mm jakości średnio-niskiej (ale wyższej niż kitowe ;) ), okular 40mm. Szarpnąłem się też na lantanowy okular Vixena 3,5mm, co daje maks. powiększenie 214x z tą tubą. Ostatnio dokupiłem też folię Baadera ND5 do Słoneczka, ale jeszcze nie korzystałem ;) Całość uzupełniają złączki do Canona EOS'a.

Oprócz Vixena, Barlowa x5, folii Baadera i złączek do aparatu pozostałe elementy były w zestawie (kupowałem używkę), dałem 1000zł, cena nowego golasa w sklepie to teraz jakieś 1300-1350zł.

Teraz najbardziej by pasowało zmienić montaż na coś lepszego...

Aha, w tą sobotę pieknie było widać Jowisza, nawet o 21 w środku miasta rewelacyjnie było widać pasy chmur. Niestety nie udało mi się namówić zmęczonej małżonki na wyjazd poza miasto i obserwacje po północy (wtedy pewnie widok byłby w ogóle masakrycznie rewelacyjny)... Ale i tak najlepiej widziałem Jowisza ze wszystkich dotychczasowych obserwacji ;)

PostNapisane: 24 paź 2012, o 17:15 
.
Nie mam nawet czasu, żeby to wszystko pozbierać - ustalić co jest co. O obserwacjach nawet nie marzę. Ostatnio oglądałem Saturna w 2009 r.

PostNapisane: 25 paź 2012, o 07:32 
.
Tomzik napisał(a):
(...) Hobby fajne, niestety drogie, w miarę przyzwoite elementy wyposażenia kosztują kilka stówek. (...)

Bez przesady - wiele można zobaczyć nieuzbrojonym okiem lub za pomocą niedużej lornetki. Przy okazji, takie metody obserwacji doskonale nadają się do "nauki nieba". Uwierz mi, że dla wielu doświadczonych obserwatorów lornetka jest nie tylko preferowanym ale i jedynym sprzętem, ze względu na wygodę obsługi, pole widzenia czy możliwość obserwacji obuocznych.
Oczywiście, im hobby bardziej wciąga, tym możliwości wydatków są większe. Stacjonarne amatorskie obserwatorium ze sprzętem to wydatek od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. I jest tego trochę w Polsce.

Tomzik napisał(a):
(...) Marzy mi się jeszcze przygoda z astrofotografią, ale to już kupa kasy, bo w pierwszej kolejności mam do wywalenia montaż i zakup co najmniej HEQ5 za bodaj około 3k. Tubka, którą posiadam jest z tego co czytałem całkiem wdzięczna do nauki robienia zdjęć, jako, że jest dość światłosilna (f/5).

Zanim zrobisz jakiekolwiek "ruchy" sprzętowe, zdecydowanie polecam zgłębić temat: poczytać i popróbować prostych metod, żeby zorientować się, czy faktycznie astrofotografia Ciebie wciągnie i co chciałbyś fotografować, ponieważ potrzebujesz innego sprzętu do szerokich ujęć a innego do obiektów US czy DS.

Wbrew pozorom, żeby zacząć robić bardziej zaawansowane zdjęcia nieba, nie musisz pozbywać się swojego montażu. Potrzebujesz tylko napędu w jednej osi (ok. 500 zł) oraz lustrzanki cyfrowej i obiektywu do max. 300 mm. Astrofotografię możesz też uprawiać mając tylko aparat i statyw: efekty są bardzo ciekawe a satysfakcja gwarantowana.

Jeśli jednak wybierzesz bardziej ambitną ścieżkę, zdecydowanie na początek nie polecam światłosilnego newtona - w innym wypadku zmierzyć się będziesz musiał zmierzyć z wieloma problemami (np. wysokość mocowania lustra głównego, ugięcia itp.). Lepiej rozejrzyj się za refraktorem z wbudowanym korektorem (np. TS APO 65Q). Do tego, tak jak piszesz, co najmniej HEQ5, sprzęt do guidingu, dedykowany detektor, kilka kilo kabli i złączek, komputer... Wszystko za minimum 10 tysięcy złotych plus wątpliwa przyjemność spędzania pogodnych nocy na gapieniu się w monitor. Ale, oczywiście, co kto lubi. :)

PostNapisane: 25 paź 2012, o 16:25 
.
Eee, mnie chodziło o pstrykanie kilku fotek od czasu do czasu, coś jak "pamiatka z wycieczki", uraduje mnie jak będzie na fotce widać, że Jowisz to Jowisz.

Żadnych cudów z naświetlaniem po kilka minut jednej klatki tworzyć nie bedę, bo to nie na mój sprzęt a na lepszy mi żona nie pozwoli, wszak chcemy zacząć w końcu budować chatę ;)

Tubka, którą mam zbiera mimo wszystko całkiem dobre recenzje na astronomicznych forach jeśli chodzi o naukę astrofoto, więc myślę, że nie ma co jej tak zaraz skreślać.

Co do montażu to maks na co będę mógł sobie pewnie kiedyś pozwolić to EQ5 i to używany.

Napęd w jednej osi posiadam w swoim montażu. Lustrzanki nie mam, ale ma mój brachol.

PostNapisane: 9 gru 2012, o 15:40 
.
Powoli się przymierzam. Jaki wpływ na obserwację ma fakt że znajdujemy się np w mieście? (światła miasta). Słyszałam że najlepiej takie obserwacje przeprowadza się w Bieszczadach.

PostNapisane: 9 gru 2012, o 15:52 
moderator
Duży, od zanieczyszczenia powietrza, innych obiektów przesłaniających niebo, po zbyt dużą "jasność" - oświetlenie miasta

PostNapisane: 9 gru 2012, o 19:19 
.
Za wiele doświadczenia nie mam, więc nie pomogę..

Jest mnóstwo forów o tym temacie, tam znajdziesz lepszych i znacznie bardziej doświadczonych ludzi.

Owszem, ponoć Bieszczady są najlepsze, bo niebo najciemniejsze i najmniej "oświetlona" okolica.

W zasadzie jeśli chcesz się skupić na naszym układzie planetarnym to obserwacje można prowadzić z miasta na upartego, bądź w jego pobliżu. Wtedy warto kupić taki teleskop "planetarny", dobre są do tego konstrukcje typu Maksutova (popularnie zwane Makami). Jak kupisz w miarę dobre lustro (minimum 6", lepiej 8" dla Newtona, który jest konstrukcją bardziej wszechstronną, 6" w Maku chyba styknie na początek) to bez problemu zobaczysz Jowisza z księżycami galileuszowymi czy Saturna z pierścieniami, Marsa, Wenus,Merkurego, Urana (w 6" Newtonie już raczej jako zielonkawą większą kropkę chyba, jeszcze nie widziałem ;) i od biedy Neptuna jako niebieskawy punkcik.

Najlepiej odpowiedzieć sobie na początku na pytanie co się chce oglądać i kupić pod to sprzęt, bo tak naprawdę do oglądania planet dobrze mieć coś z dobrym powiększeniem (duża ogniskowa teleskopu) i mniejszą światłosiłą (ok f/8-f/10), co daje ciemniejsze, ale też bardziej kontrastowe (a o to chodzi w obserwacji planet) obrazy.

Jeśli kręcą Cię obiekty DS, czyli różnej maści galaktyki, mgławice itd. to z kolei najlepiej mieć jak najbardziej światłosilny teleskop (f/5-f/4), co jest wynikiem dość krótkich ogniskowych i dużej średnicy lustra. Jesli chodzi o obiekty DS to w mieście nie ma co na nie liczyć, najwyżej na kilka najbliższych i najjaśniejszych (np. M42 w Orionie). Można się chyba posiłkować specjalnymi filtrami odcinającymi pasmo miejskiego światła, ale dobre filtry to też niemały wydatek a pewnie i tak nie zastąpią naprawdę ciemnego nieba.

Z reguły ludziska na początku kupują coś w miarę uniwersalnego (przeważnie jest to Newton), czym da się pooglądać jedno i drugie, choć żadne naprawdę porządnie (chyba, że wystartujesz z Newtonem 10 czy 12", to DS będą już piękne a i planety naprawdę fajne), ale jest to wydatek lekko 2000zł. Potem, po popatrzeniu w niebo przez jakiś czas (rok, dwa?) decydują się na to, co ich właściwie najbardziej kręci, sprzedają owego Newtona i kupują sprzęt docelowy, najlepiej nadający się do obserwacji tego, co chcą oglądać.

Jeśli chodzi o Newtony to sensowny wybór na początek przygody zaczyna się od 6" (150mm) średnicy, niżej naprawdę nie warto schodzić.

PostNapisane: 28 gru 2012, o 10:40 
1 ostrzeżenie
1 ostrzeżenie
Ja kupiłem kiedyś teleskop 50x50 modelu nie pamiętam bo został na działkce i służy mi do obserwacji komet i asteroidów w sierpniową noc. zabawa przednia, nuiestety o tej porze rokyu nie ujdzie na działeczce nocować.

PostNapisane: 28 gru 2012, o 15:23 
moderator
A dziś może by było warto ;) Ubrać się ciepło, jest szansa na czyste niebo, no i... Kwadrantydy ;)

PostNapisane: 3 mar 2014, o 22:01 
.
Takie moje bardzo nieudolne próby...
Załącznik:
IMG_9960.JPG
IMG_9960.JPG [ 90.53 KiB | Przeglądane 21794 razy ]

Załącznik:
IMG_0024.JPG
IMG_0024.JPG [ 111.78 KiB | Przeglądane 21794 razy ]

Załącznik:
20130420152.jpg
20130420152.jpg [ 18.37 KiB | Przeglądane 21794 razy ]

PostNapisane: 3 mar 2014, o 22:08 
moderator
Bardzo fajnie wyszło i dość domowym sprzętem jak rozumiem?

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1